Greta Sävenstedt

Nästa visning
2023-03-26 13:30

  • ÖVERSIKT
  • BOSTADSFAKTA
  • ALLA BILDER
  • DOKUMENT
  • KONTAKT
  • Fakta

    Pris:  2495000 kr

    Driftkostnad:  38736 kr

    Fastigh.bet:  BLÅSIPPAN 5

    Tomtarea:  982 Kvm

    Biarea:  132 Kvm

    Boarea:  111 Kvm

    Antal rum:  6 rum och kök

    Varav sovrum:  3

    Priskommentar:  Utgångspris

    Byggnadsår:  1975

    Byggnadstyp:  Enplanshus med källare

    Ägandeform:  Friköpt - Småhus

    Välskött enplansvilla med källare!

    Solrosvägen 9, Vännäsby,
    Villor, 6 rum, 982 kvm


    Nu finns möjlighet att köpa en välskött enplansvilla med källare på Hemberget i Vännäsby. Renoverat badrum, bastu, inglasat uterum, garage och dubbelcarport! Välkommen in och kika!

    Pris: 2495000 kr

    Visningar



    Ansvarig mäklare:
    Greta Sävenstedt
    greta@gretasavenstedt.se
    070-685 35 35

    .


    Nästa visning
    2023-03-26 13:30

    Anmäl dig till visning

     
    .

    Välkommen till visning!

    Föranmäl dig gärna genom att markera aktuell visning och fyll i dina kontaktuppgifter. Välj en eller flera visningar
    2023-03-26 13:30 - 2023-03-26 14:30
    Välkommen att boka in er på visningen!
     

    Bostadsfakta

    RUMSBESKRIVNING

    Söker du en välskött villa där det bara är att flytta in? Detta hus är väl omhändertaget och renoverat under årens lopp. Här stiger vi in i en rymlig hall i öppen planlösning mot vardagsrummet. Hallen är ljus med laminatgolv och fina tapeter. Till vänster ligger det väl tilltagna köket som har målade luckor i grått som matchar mot kökets laminatgolv i grå rutor samt mot kökskaklet i liknande toner. Köket är utrustat med spis med induktionshäll (2013), diskmaskin (2008), nyare frys i fullhöjd från 2020 samt kylskåp (2007). Här finns plats för ett större matbord med utsikt mot framsidan av gården. Vardagsrummet intill är rymligt och här ligger ett laminatgolv likt det i hallen men under finns parketten kvar. Vardagsrummet har större fönsterpartier mot baksidan och utgång till uterummet. Uterummet är rymligt och har nedgång till trädgården på baksidan av huset. I entréplan finns tre sovrum i bra storlek där alla rummen har trägolv. Det största rummet har en garderobsvägg med bra förvaring och intill ligger en klädkammare. Badrummet är renoverat 2018 med kakel och klinker. Här finns en duschväggar i frostat glas och i övrigt nyare inredning med WC, kommod och badrumsskåp. 

    En trappa ned ligger en rymlig gillestuga med fönster mot framsidan. Här ligger ett askgolv i trä och det finns en härlig öppenspis med kamininsats och varmluftskanaler till övervåningen. I källarplanet finns en väl tilltagen tvättstuga med klinkergolv med golvvärme som inrymmer tvättmaskin och torktumlare båda från 2011. Intill tvättstugan finns en dusch och bastu som är renoverad 2013 med kakel och klinker. Bastun har en glasdörr, nyare lavar och aggregat samt klinkergolv. Källarplanet har ett inrett sovrum/gästrum. Intill ligger ett förråd med bra förvaring samt en matkällare med ventil som håller bra temperatur även på sommaren. Här finns en liten toalett med handfat och klinkergolv. Klinkergolvet med elgolvvärme sträcker sig från toaletten genom hallen och till tvättstugan. I källaren finns ett hobbyrum med målat golv och bra förvaring. Från hobbyrummet nås garaget intill och här finns även en potatiskällare bredvid trappan upp. 

    GARAGE & FÖRRÅD

    Här finns ett varmbonat enkelgarage med portar på framsidan, separat ingång på sidan samt nedgång till källaren. På baksidan av garaget finns även ett separat kallförråd/redskapsbod. Framför garaget finns en carport med plats för två bilar. 

    TOMT , TRÄDGÅRD & UTEPLATS

    Tomten är friköpt och omfattar totalt 982 kvm. Den omgärdas av en häck mot grannarna på vardera gavelsida samt på framsidan. Baksidan ligger i ett friare läge som vetter delvis mot en förskola och här finns ett staket som tillhör förskolan. Här finns en uppvuxen trädgård med buskar, träd och planteringar, bland annat ett trädgårdsland med tillhörande växthus och kompost. 

    På baksidan finns ett härligt uterum med utgång från vardagsrummet. Även på framsidan finns planteringar och en grusad uteplats i solhörnan vid entrén. 

    FRIGGEBOD

    På baksidan av gården finns en friggbod/gäststuga som är isolerad och har inkopplad el.

    VÄRT ATT VETA

    Nyare luftvärmepumpar två st installerade 2022

    Utvändig målning, gavel och baksida 2022

    Ny frys 2020

    Badrum övervåning renoverat 2018

    Dusch och bastu renoverat 2013

    Nyare radiatorer genomgående

    Byggnad m.m.

    Tillgänglighet: Enligt överenskommelse
    Byggnadstyp: Enplanshus med källare
    Byggnadsår: 1975
    Fönster: 2-glas från byggåret
    Öppen spis: Vedkamin i gillestugan
    Uppvärmning: Två nya luftvärmepumpar, vedkamin och direktel
    Ventilation och kyla: Självdrag
    Fasad: Tegel och trä
    Tak: Plåt bytt kring år 2000
    Plåtarb: Svart plåt
    Bjälklag: Trä
    Grundläggn: Källargrund
    Stomme: Trä
    Vatten och avlopp: Kommunalt vatten året om/Kommunalt avlopp.
    TV / Data: TV via antennkabel / Mobilt bredband

     

    Taxeringsvärde

    Byggnad: 1356000 kr
    Tomt: 241000 kr
    Totalt: 1597000 kr
    År: 2021
    Kod: 220

    Driftkostnad

    El: 32000 kr/år
    Vatten/Avlopp: 4936 kr/år
    Sotning: 300 kr/år
    Renhållning: 1500 kr/år
    Totalt driftkostnad: 38736 kr/år
    Driftkommentar: Total elförbrukning är 17 205 kwh senaste året. Två nya luftvärmepumpar, en i vardera plan, mkt effektiva.

    Bilder

     

    Solrosvägen 9

     

    Solrosvägen 9

     

    Hall

     

    Kök

     

    Kök

     

    Matplats

     

    Laminatgolv

     

    Hallvy

     

    Genomgående laminatgolv

     

    Vardagsrum

     

    Laminatgolv

     

    Uterum

     

    Inglasat uterum

     

    Sovrumsavdelning och badrum

     

    Badrum

     

    Badrum

     

    Badrum

     

    Dusch

     

    Sovrum 1

     

    Sovrum 1

     

    Sovrum 2

     

    Sovrum

     

    Sovrum 3

     

    Trapp ned till källaren

     

    Gillestuga

     

    Gillestuga

     

    Gillestuga

     

    Kamin, fullt eldningsbar

     

    Källare

     

    Bastu

     

    Bastu

     

    Dusch utanför bastun

     

    Tvättstuga

     

    Tvättstuga

     

    Inrett sovrum kv

     

    Toalett kv

     

    Toalett kv

     

    Hobbyrum/förvaring

     

    Solrosvägen 9

     

    Solrosvägen 9

     

    Solrosvägen 9

     

    Solrosvägen 9

     

    Dubbelcarport

     

    Ingång till garage och kallförråd

     

    Baksida

     

    Gäststuga

     

    Gården på baksidan

     

    Växthus och planteringar

     

    Baksida

     

    Uterum

     

    Baksidan

     

    Framsida

     

    Framsida

     

    Framsida

     

    Framsida

     

    Carport

     

    Solrosvägen 9

     

    Bottenplan

     

    Källarplan