Fakta
Pris: 1995000 kr
Driftkostnad: 47062 kr
Fastigh.bet: LILLTRÄSK 1:18
Boarea: 91 Kvm
Biarea: 70 Kvm
Boarea: 94 Kvm
Tomtarea: 10860 Kvm
Antal rum: 6 rum och kök
Varav sovrum: 4
Priskommentar: Utgångspris
Byggnadsår: 1998, 2008
Byggnadstyp: Soutterränghus och Enplansvilla med loft
Ägandeform: Friköpt - Småhus
Vindelånäset
Lillträsk 121
Villor, 6 rum, 91 kvm
Enskilt och högt sjöläge för boende åretrunt eller lyxigt fritidshus!
Sällsynt tillfälle att förvärva en fastighet med två separata villor med högt västerläge och sjötomt, dubbelcarport, garage och fin gäststuga. Öppen planlösning, ena huset har bergvärme och det andra har en fantastisk takhöjd! Välkommen in och kika!
Ansvarig mäklare
Greta Sävenstedtgreta@gretasavenstedt.se
070-685 35 35
Visningar
Kontakta mäklaren för mer information om visning. Ingen visning planeradBostadsfakta
LILLTRÄSK 121
Välkommen till Lillträsk och denna härliga fastighet som ligger i ett enskilt läge vid den lilla sjön med passande namnet Lillträsk. Här bor man med skogen i ryggen med ett högt läge och vacker utsikt i ett perfekt västerläge och sol större delen av dagen och kvällen. De två modernare husen på tomten är byggda för bästa sol- och sjöläge där fönster och altaner ger vacker utsikt över sjön. Husen är perfekt för det mindre hushållet med möjlighet att ha lyxig gäststuga, superlyxigt fritidshus, generationsboende eller uthyrning som ger billigt boende.
SOUTTERRÄNGVILLAN
Soutterrängvillan byggdes 1998 och mäter 91 kvm i ett plan och ytterligare 70 kvm i soutterrängdelen/källaren, enligt lantmäteriets uppgifter. Huset har ett fint parkettgolv i båda våningsplanen. Vi entrar huset genom det inglasade uterummet som även fungerar som vindfång och ytterhall. Härifrån nås entrédörren till huset och innerhallen med praktiskt klinkergolv och golvvärme. Här finns gott om plats för klädavhängning och förvaring i garderober samt hatthylla.
Hela huset har vattenburen golvvärme och värms upp med bergvärmen som borrades 2013. Rakt fram i hallen finns ett rymligt badrum som även fungerar som tvättstuga. Allt är välplanerat med bra förvaring och plats för klädhantering med en praktisk bänk och förvaring bakom skjutdörrar med spegelglas. Här finns dusch, wc och handfat. Tvättmaskin (2007) och torktumlare (2020).
Från hallen når vi sedan köket till vänster och här slås vi av den härliga utsikten ner mot den lilla sjön, Lillträsk. Köket har ett träkök och är inrett med induktionshäll, spisfläkt, inbyggnadsugn, micro samt fullstor kyl och frys, allt i rostfritt stål. Köket ligger i öppen planlösning mot det rymliga vardagsrummet som har stora fönsterpartier ner mot vattnet och en härlig utsikt över sjön och omgivningen. Vardagsrummet är ljust och inrett även det med parkettgolv och ljusa väggar. Här finns en härlig och väl fungerande kamin som både sprider värme och stämning. I våningsplanet finns ett inrett sovrum som är tillbyggt vilket går att återställa för den som önskar öppnare planlösning.
Från vardagsrummet finns en trapp ner till ett arbetsrum/sovrum och ytterligare ett sovrum som är byggt i soutterräng med egen utgång i markplan fast på nedervåningen. Arbetsrummet är möjligt att göra om till ett ytterligare sovrum genom att enkelt sätta upp en vägg och dörr. Sovrummet har en stor walk in closet med bra förvaring. Här finns en utgång till baksidan och markplanet samt ett härligt inglasat uterum som är möjligt att nyttja för klädhängning eller morgonkaffet.
ENPLANSHUS MED LOFT
Det andra huset på gården har byggår 2008 och mäter 94 kvm i ett plan med ett loft fördelat på 3 rum och kök. Huset har en härlig takhöjd och stora fönsterpartier mot vattnet och en uteplats i soliga väster som nås från köket. Här stiger vi in i en hall med klinkergolv. Här ligger vardagsrum och kök i öppen planlösning och här är takhöjden svindlande hög vilket ger en härlig rymd. I köksdelen finns plats för matbord och köket är fullt utrustat med kyl/frys, spis med häll, fläkt och integrerad diskmaskin. I vardagsrumsdelen finns en kamin som både ger värme och mysfaktor till huset. Huset har ett vattenburet system med golvvärme som värms med el. Huset har två sovrum varav ett mycket rymligt med heltäckningsmatta. Det andra rummet har idag mest nyttjats till förvaring. Golvet i rummet behöver förnyas då heltäckningsmattan som tidigare fanns blev missfärgad. Badrummet är inrett med golv- väggmatta. Här finns dusch, WC och en vacker kommod. Intill kaminen finns en brant trappa upp till ett loft som är möjligt att nyttja till sovrum eller kontor.
GÄSTSTUGA OCH GARAGE
Byggnaden ovanför huset utgör både gäststuga, garage och carport. Carporten har gott plats för två bilar och ligger bra till när man kör in till gården. I den högra delen inne i carporten finns ett varmbonat garage med golvvärme. På långsidan som vetter mot sjön finns ingång till ett arbetsrum/gäststuga eller relaxavdelning om man vill kalla det så. Här finns dusch och bastu samt ett rum som har nyttjas för gäster. Bakom skjutdörrarna finns bergvärmepumpen gömd samt lite förvaring. Hela huset värms upp med vattenburen golvvärme och bergvärmen.
FÖRRÅD
På tomten finns ett rymligt kallförråd samt förvaring under tak.
UTEPLATS OCH TOMT
Tomten är friköpt och omfattar totalt 10 860 kvm. Den dryga hektaren tomt består dels av skogen runt huset och trädgårdstomt ned till sjön och runt gården.
Här finns flera fina platser att njuta i solen på den väl utbyggda altanen som sträcker sig runt huset och följer solen från morgon till kväll. Altanen nås även från köket och har ett perfekt solläge och utsikt över sjön. Det inglasade uterummet som är möjligt att nyttja stora delar av året ligger också i anslutning till altanen.
Området: Vindelånäset
Vindelånäset ligger cirka 2,5 mil från Vindeln. I byn bor ca 120 personer och på somrarna blir det ännu fler med alla sommargäster.
De närliggande byarna Vännäs, Kvarnlund, Kvarnträsk, Lillträsk och Blåkullträsket räknas också till Vindelånäset.
Vindelånäset är en aktiv by med många barn och ungdomar. Här finns ett lokalt bad med omklädningsrum och grillplats. Byaföreningen ordnar årligen fester med bla midsommarfirande och andra aktiviteter.
Byns hemsida: http://vindelanaset.enqvist.info/
Byggnad m.m.
Tillgänglighet: Enligt överenskommelse
Byggnadstyp: Soutterränghus och Enplansvilla med loft
Byggnadsår: 1998, 2008
Fönster: 3-glas
Öppen spis: kamin
Uppvärmning: Bergvärme / vattenburen el
Ventilation och kyla: Mekanisk ventilation
Fasad: Trä
Tak: Plåt
Plåtarb: Svart plåt
Bjälklag: Trä
Grundläggn: Gjuten betongplatta
Stomme: Trä
Vatten och avlopp: Egen borrad brunn /Enskilt avlopp 3-kammarbrunn
TV / Data: Digitalbox / Bredband via Tavelsjö Byanät
Taxeringsvärde
Byggnad: 1062000 kr
Tomt: 320000 kr
Totalt: 1382000 kr
År: 2024
Kod: 220
Driftkostnad
El: 40080 kr/år
Vatten/Avlopp: 4682 kr/år
Sotning: 300 kr/år
Renhållning: 2000 kr/år
Totalt driftkostnad: 47062 kr/år
Driftkommentar: Driftskostnaden baseras på befintliga kostnader på hela fastigheten vilken innehåller två separata uppvärmda hus samt garage. Total elförbrukning 23 700 kwh.























































































