Fakta
Pris: 495000 kr
Driftkostnad: 27604 kr
Fastigh.bet: HÄLLNÄS 6:2
Tomtarea: 1389 Kvm
Biarea: 87 Kvm
Boarea: 119 Kvm
Antal rum: 5 rum och kök
Varav sovrum: 4
Priskommentar: Utgångspris
Byggnadsår: 1960
Byggnadstyp: 1,5 planshus med källare
Ägandeform: Friköpt - Småhus
Trevlig villa med högt läge i Hällnäs!
Trädgårdsvägen 5,
Hällnäs,
Villor, 5 rum,
1389 kvm
Med högt läge och fin utsikt ligger denna trevliga familjevilla i Hällnäs. Husets omfattar 119 kvm i 1,5 plan med 5 rok, plus källare på 87 kvm. Huset har nyare 3-glasfönster och bergvärme med bra driftskostnad, 2 varmgarage. Välkommen in och kika!
Pris: 495000 kr
Visningar
Ansvarig mäklare:
Greta Sävenstedt
greta@gretasavenstedt.se
070-685 35 35
Ingen visning planerad
Bostadsfakta
RUMSBESKRIVNING
Välkommen till Trädgårdsvägen 5 och denna trevliga villa i 1,5 plan med källare. Här stiger vi in i en entrédel i markplan och en större hall ett steg upp. Innerhallen har en golvmatta som sträcker sig genom köket. Hallen är delvis möblerbar och har ett fönster med utsikt ner över Hällnäs och en vidsträckt vy över älvdalen. Till vänster ligger köket som har äldre ommålade träluckor i grå toner. Köket är utrustat med spis från 2018, diskmaskin (2016), fullstor kyl (2012) och frys. Här finns plats för ett större matbord vid fönsterna i två väderstreck. Innanför köket finns ett sovrum som nås även från vardagsrummet. Här ligger ett laminatgolv i grå toner. Vardagsrummet har även det ett laminatgolv och en härlig timmervägg som tagits fram som vittnar om att huset är byggt i gediget material. Här finns även en öppenspis som är fullt godkänd och eldningsbar. I hallen finns en mindre WC med handfat, inredd med trägolv och tapet.
En trappa upp ligger en hall med golvmatta och utgång till den stora balkongen ovanför entrén. Övervåningen har tre sovrum i bra storlek varav två är fint renoverade med nya ytskikt. Sovrummet direkt till vänster från trappan har vitmålat trätak, flertalet garderober och en fint mönstrad tapet. I hallen finns en klädkammare med bra förvaring samt det nyrenoverade badrummet. Badrummet är renoverat 2020 med ny golv- och väggmatta, duschvägg i frostat glas samt ny kommod, spegelskåp och WC. Sovrummet bredvid badrummet har golvmatta och ljusa väggar. Det största sovrummet har även det flertalet inbyggda garderober.
Källaren har bra förvaring i flera förråd samt matkällare. Källaren har även en jordkällare, perfekt för potatis, här kan det komma in vatten vid vårförfallet. Här finns en härlig vedeldad bastu som är fullt godkänd och eldningsbar. Utanför bastun finns en dusch och utrymmet har stor utvecklingspotential för den som vill göra om till ett härligt spa. I anslutning till detta ligger tvättstugan med tvättmaskin och utgång till baksidan. Källaren inrymmer även pannrum med bergvärmepumpen från 2016 med tillhörande acktank på 500 L. Från källaren nås garaget i markplan då huset är byggt i soutterräng. Huset har centraldammsugare där aggregatet sitter i källaren.
GARAGE
Här finns två separata varmbonade garage. Ett med portar på baksidan i marknivå under huset med ingång från källaren. Från framsidan av huset nås det andra garaget, båda är varmbonade och har plats för en bil.
TOMT, TRÄDGÅRD & UTEPLATS
Tomten är friköpt och omfattar totalt 1 389 kvm i flera etage. Här finns gräsmatta, stor uteplats i ett etage ned från entrén. Här finns även ett växthus och möjlighet att odla för den grönfingrade.
VÄRT ATT VETA
Renoverat källar och garagefönster 2018
Ny spis 2018
Ny Bergvärmepump 2016
Nytt broräck 2016
3-glasfönster 2002
Utbyggd bro och balkong samt nytt tak kring 1995
Centraldammsugare
Källaren är inte omdränerad
Vatten kan tränga in i jordkällaren vid vårförfall
Området: Hällnäs - Lillsandsjön
Hällnäs är en levande by med kringliggande sjöar i Vindelns kommun ca 10 min uppströms från Vindeln. Här finns förskola och skola upp tom klass 5. Bra förbindelser med tåg och buss. Här finns även närbutik med ett brett utbud, blomsterhandel, bibliotek och ett folkets hus. Närhet till bad och camping vid Kärleksudden, Vindelälven samt närhet till insjöbad i Lillsandsjön. Här finns även fina strövområden längst Isälvsleden. Fint fiske i Vindelälven och i Lillsandsjön. Lillsandsjöns fiskevårdsområde bjuder på rikligt med abborre och gädda samt inplanterad harr. Fiskekort finns att köpa på OK i Vindeln eller vid utmärkt försäljningsställe i byn.
Byggnad m.m.
Tillgänglighet: Enligt överenskommelse
Byggnadstyp: 1,5 planshus med källare
Byggnadsår: 1960
Fönster: 3-glas (2002)
Öppen spis: Öppenspis och vedeldad bastu, godkänt och sotat
Uppvärmning: Bergvärme, ny pump 2016
Ventilation och kyla: Självdrag
Fasad: Tegel
Tak: Plåt
Plåtarb: Svart plåt
Bjälklag: Trä
Grundläggn: Källargrund
Stomme: Trä och timmer
Vatten och avlopp: Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp.
TV / Data: Digital-TV och Bredband
Taxeringsvärde
Byggnad: 180000 kr
Tomt: 29000 kr
Totalt: 209000 kr
År: 2018
Kod: 220
Driftkostnad
Värme: 21604 kr/år
Vatten/Avlopp: 4500 kr/år
Sotning: 200 kr/år
Renhållning: 1300 kr/år
Totalt driftkostnad: 27604 kr/år
Driftkommentar: Nuvarande ägare har förbrukat 10 336 kwh. 2020.